Koncerty edukacyjne – dzieci przedszkolne

Koncerty edukacyjne Lubuskiego Biura Koncertowego są koncertami tematycznymi. Realizowane są w formie cyklu – 8 różnych tematycznie spotkań w sezonie (roku szkolnym). Tematyka, dobór utworów i komentarz słowny dostosowane są do wieku słuchaczy, co sprawia, iż koncerty te są bardzo przystępne.

Koncerty edukacyjne odbywają się w kilku grupach wiekowych:

Koncerty dla przedszkolaków mają charakter muzycznej inicjacji. Dzieci niejednokrotnie po raz pierwszy mają okazję zobaczyć i usłyszeć „na żywo” i w bezpośrednim kontakcie szereg instrumentów muzycznych, poznać ich brzmienie, zaobserwować sposób gry. Przede wszystkim jednak obcują z najbardziej wartościową muzyką. Jest to pierwszy ważny ich krok w poznawanie świata dźwięków. Uwrażliwienie na uroki tego świata – to najważniejszy cel naszych spotkań.

Spotkania te – choć prowadzone w swobodnej formie – mają cechy koncertu. Uczą koncertowych zachowań: uważnego słuchania i obserwacji, pobudzają wyobraźnię. Nasze koncerty pozwalają także dzieciom zdobyć umiejętność słownego określania słuchanej muzyki (szybka, wesoła, cicha itd.) i utrwalają podstawowe pojęcia związane z muzyką, takie jak np.: nazwy instrumentów, określenia muzyków, nazwy tańców itd.

Cykliczność koncertów (niepowtarzalność tematów przez cztery kolejne sezony) umożliwia zapoznanie się z wieloma muzycznymi zagadnieniami, utworami, instrumentami, tańcami, opowieściami muzycznymi itd. Naszym założeniem jest wiarygodne ukazanie bogactwa i różnorodności świata muzyki, nie zaś prezentowanie jedynie tych tematów, które z pewnością od razu zyskają łatwy sukces.