„Strefa bałaganu” …. twórczość uczniów

STREFA BAŁAGANU

„Od tego się wszystko zaczyna… Twórczy bałagan w pokoju dziecka krainą wyobraźni, miejscem rozwiązywania problemów, skarbnicą fantazji i źródłem kreatywnego myślenia. Zanim uporządkujemy ten ciekawy świat, popatrzmy na niego oczyma wielu dzieci. Pryzmat dziecięcej sztuki i słowem malowane obrazy Katarzyny Georgiou żyją w strefie bałaganu. Jest to hasło, termin chroniący królestwo wyobraźni, w którym dzieci są w ciągłym procesie pracy twórczej.”

(Strefa Bałaganu, Wrocław 2013, wyd. Eurosystem)

Pracownia „Strefy Bałaganu” jest miejscem pracy twórczej – konstruktorskiej, plastycznej i rzeźbiarskiej. Otwarta jest dla wszystkich uczniów NZE Alis w wieku 5 -10 lat i działa pod kierunkiem Katarzyny Georgiou, anglisty i pisarki, promującej sztukę dziecięcą w swoich książkach.

W „Strefie Bałaganu” dzieci poznają właściwości wielu różnorodnych materiałów – gliny, drewna, metalu, plastiku, farb, materiałów tekstylnych i papieru.

Uczą się używać odpowiednich narzędzi rzeźbiarskich, stolarskich, plastycznych podczas konstruowania wytworów własnej wyobraźni z dostępnych materiałów.

Uczą się rozbierać różnorakie sprzęty na części, które później zostaną wykorzystane do innych projektów, co wymaga myślenia, logiki i logistyki w rozwiązywaniu napotkanych problemów, zespołowego wysiłku i komunikacji.

Uczą się zasad bezpieczeństwa i bezpiecznego posługiwania się narzędziami takimi jak śrubokręty, młotki, kombinerki, pistolety klejowe, imadła czy nożyce do przecinania drutu.

Uczą się tworzyć nowe barwy z podstawowych kolorów i dostrzegać zależności pomiędzy działaniem a przyswojoną wiedzą.

Doświadczają wolności w decydowaniu użycia określonych materiałów, wcielania własnych pomysłów w czyn, doboru „współpracowników” na podstawie obserwacji umiejętności praktycznych.

Mogą sięgać do własnych pokładów twórczego myślenia, bez narzuconego schematu, tematu czy konkretnych oczekiwań określonego rezultatu działań.

W „Strefie Bałaganu” pozwalamy naszej wyobraźni na swobodę i nieskrępowaną radość z działania, niekoniecznie z rezultatem „ finalnego obiektu”.

Część prac wykonanych w „Strefie Bałaganu”, szczególnie te zasługujące na miano „wynalazku”, będą miały szansę trafić do następnego tomiku wierszy i opowiadań „Kuźnia Wynalazków”, który jest obecnie przygotowywany do publikacji.

Zapraszamy chętnych rodziców do współpracy w zakresie organizowania materiałów do wykorzystania w naszej pracowni, jako że entuzjazm naszych uczniów jest ogromny, szczególnie przy rozkręcaniu radioodbiorników, głośników, elektronicznych gadżetów czy mechanicznych zabawek.Facebook IconYouTube IconOdwiedź nas na Google+