Andrzejki 2015 w szkole Alis

Andrzejki to głęboko zakorzeniona polska tradycja. Obchodzone są w nocy z 29 na 30 listopada. Według tradycji, tej nocy wszystkie panny modliły się świętego Andrzeja prosząc go o dobrego męża. Wierzyły one bowiem, że ich życzenie się spełni i czekały na znak, mówiący o tym, że ich prośba została wysłuchana. Tradycja wróżenia w noc św. Andrzeja pozostała do dzisiaj. Poniżej znajdziesz wskazówki jak świętować Andrzejki.

Lanie wosku to jedna z najpopularniejszych metod wróżenia. Polega ona na wylewaniu gorącego wosku przez klucz na zimną wodę. Klucz ma symbolicznie otwierać drzwi do wszystkich tajemnic. Gdy wosk zastygnie, wyjmuje się go z wody i odczytuje znaczenie kształtu poprzez obserwację cienia rzucanego przez niego na ścianę.

Wróżenie z butów to kolejna bardzo popularna wróżba andrzejkowa. Wszystkie uczestnicy zabawy układają buty w jednej linii jeden za drugim, zaczynając od tyłu pokoju. Gdy wszystkie buty są już ułożone, osoba, której but znajduje się na końcu podnosi go i układa z przodu. Czynność tę należy powtarzać dopóki któryś z butów nie dotrze do drzwi.

 Facebook IconYouTube IconOdwiedź nas na Google+