Judo – szkoła podstawowa

SZKOŁA. Zajęcia Judo są bardzo dobrym przygotowaniem do uprawiania każdej dyscypliny sportu, a także receptą na wychowanie zdrowych i silnych dzieci zarówno fizycznie i psychicznie. Judo ( z japońskiego „łagodna droga, łagodny sposób”). Zajęcia dla dzieci w wieku 7 – 10 lat. Jest to sztuka walki powstała w Japonii. Trening wymaga samodyscypliny, opiera się na trenowaniu padów, rzutów, trzymań przeciwnika oraz na randori (sparringu). Walki treningowe, prowadzone w parterze (ne-waza) albo na stojąco (tachi-waza), nazywają się randori.  Trening judo charakteryzuje się, zresztą jak większość japońskich sztuk walki, dyscypliną i zasadami. Trening zaczyna i kończy ukłon zwany rei. Walki odbywają się na tatami (matach) w sali nazywanej dojo. Maty są miękkie aby złagodzić upadek ćwiczącego i nie narazić go na poważniejsze uszkodzenia ciała. Trening judo wszechstronnie rozwija cały organizm, od zdolności motorycznych: szybkość, siła, wytrzymałość po cechy charakteru jak dyscyplina, umiejętność współpracy, szacunek do siebie i współćwiczących, odwaga czy nieustępliwość….

Treści zajęć:

• Nabywanie przez dzieci umiejętności współpracy w małych i dużych grupach poprzez zabawy w dużej grupie oraz ćwiczenia w parach.
  • Ukazanie dzieciom czym jest sportowe współzawodnictwo poprzez „mini walki” i inne zabawy w których występuje współzawodnictwo.
  • Nauka bezpiecznego upadania, która nierzadko przydaje się przez całe życie.
  • Nauka podstawowych technik Judo.
  • Ukazanie dzieciom że sport walki to nie tylko trzymania, rzuty itp. ale to przede wszystkim kształtowanie charakteru, nauka opanowania, wytrwałości, nabieranie pewności siebie, wiary we własne możliwości oraz nauka umiejętności pokonywania przeszkód i osiągania wyznaczonych celów.
  • Próba pokazania dzieciom że sport może być sposobem na życie nierzadko ratującym przed negatywnym wpływem grup rówieśniczych.

PRZEDSZKOLE . Judo dla najmłodszych są to zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku od 4 lat. Zajęcia prowadzone są w formie zabawowej dzięki czemu szybko uzyskują aprobatę dzieci.

Specyfika wykonywanych ćwiczeń oraz różnorodność zabaw w dużym stopniu zwiększa zadowolenie i chęć uczestnictwa oraz wpływając na aktywność ruchową zapewnia prawidłowy rozwój każdego dziecka. Zajęcia judo dla najmłodszych powodują rozładowanie nadmiernej energii spowodowanej duża aktywnością układu nerwowego charakterystyczną dla dzieci w wieku od 4 do 6. Duża ilość zabaw w pozycjach niskich powoduję poprawę ogólnego rozwoju organizmu dziecka.

Bezpieczeństwo zajęć prowadzonych w sali z matą eliminuje prawdopodobieństwo występowania jakichkolwiek urazów nie ograniczając przy tym rozwoju ruchowego. Jednym z głównych celów Judo w przedszkolu to nauka sztuki miękkiego padania, która skutecznie zapobiega występowaniu urazów w charakterystycznych dla dzieci w tym wieku wypadkach. Szybki  rozwój i brak skoordynowania własnego ciała są powodem częstych upadków na skutek, których mogą wystąpić  urazy wpływające na sprawność i dalszy rozwój. Specyficzne ułożenie ciała w chwili upadku wykształcone przez układ nerwowy w postaci odruchu nabytego zmniejsza też w znacznym stopniu prawdopodobieństwo urazów w późniejszym życiu podczas wypadków losowych takich jak np. upadki na rowerze, hulajnodze czy potrącenia przez samochód.

Dodatkowo do prowadzenia zajęć wykorzystuje się filozofie charakterystyczną dla sztuk walki, która uczy nasze dzieci radzić sobie w sytuacji przegranej, kształtuje cechy charakteru jak dyscyplina,  szacunek do siebie i współćwiczacych, odwaga czy nieustępliwość….

Program zajęć judo  doskonale przygotowuje do rozpoczęcia treningów judo lub innej sztuki walki jak również innych dyscyplin sportowych porzez ogólny rozwój organizmu.