Zajęcia teatralne

Logo-alisCelem warsztatów teatralnych dla dzieci jest rozwijanie ich wyobraźni, twórcze przetwarzania na scenie bajek, czy też znanych im sytuacji międzyludzkich, wspieranie współpracy w grupie.

Oprócz tych ogólnych kompetencji dzieci nabywają umiejętności zachowania się na scenie, wcielania się w różne postaci, koncentracji na roli aktorskiej podczas spektakli. W pierwszym etapie przygody teatralnej dominują warsztaty ruchowe, zwieńczeniem których są pantomimiczne etiudy sceniczne. Dzieci poznają możliwości wyrazowe mimiki twarzy, gestu, charakterystycznego kroku. Udaje im się wyczarować w wyobraźni widza światy przede wszystkim poprzez grę aktorską, często bez użycia rekwizytów czy kostiumów. Na kolejnym etapie warsztatów pojawia się praca z tekstem. Dzieci uczą się aktorsko interpretować teksty w sytuacjach dialogu na scenie. Szczególnie ważna na tym etapie jest koordynacja słowno ruchowa, by żywe słowo na scenie nie brzmiało jak recytacja. Nabyte wcześniej umiejętności ruchowe i pantomimiczne są podczas gry aktorskiej ze słowem niezmiernie przydatne.

W ciągu roku szkolnego dzieci mają okazję doświadczyć od kilku do kilkunastu przedstawień różnych spektakli. Przeżycia związane z graniem spektakli są równie ważne, jak samo ich tworzenie.